Jdi na obsah Jdi na menu
 


Connemara

14. 2. 2012

Connemaraf.jpg

Původ a historie

Connemarský pony, neboli Connemara je plemeno velmi staré (pravděpodobně se začalo formovat již ve 4. století). Pochází z oblasti Connaught, dříve Connemara. Tato oblast je zcela obklopena přírodními rašeliništi.

 Předci koně byli keltští poníci, kteří se vyznačovali primitivním, plavým nebo šedým zbarvením s tmavým hřbetním pruhem, černými končetinami, hřívou a ocasem, což svědčí o stáří plemene. Toto zbarvení později úplně vymizelo díky křížení se španělskými koňmi, arabskými plnokrevníky, berberskými koňmi, anglickými plnokrevníky, welšskými poníky a hackneys. I přes křížení těchto různorodých plemen se podařilo vyšlechtit jedno z nejlepších plemen pony na celém světě - i když, tak jako většina plemen, byli i connemarští koně ohroženi vyhynutím. Proto došlo v 19. století k založení společnosti chovatelů, nejdříve v Irsku a poté v Anglii.

 

Toto plemeno přispělo i ke vzniku irského huntera.

 

V České republice se connemary příliš nevyskytují, nejvíce se chovají v Irsku a Anglii.

 

Popis

I když connemary nazýváme „pony", mnoho z typických znaků již nemají.

 

Connemara je na první pohled líbivý kůň, který se vyznačuje jemnou hlavu s rovným profilem a krkem klenutým do oblouku, z čehož je patrný arabský vliv. Hříva je hedvábná a bývá spíše zvlněná, ocas je poměrně vysoko nasazený. Díky lopatkám je umožněn dlouhý krok, hřbet je delší a záď pevná a svalnatá. Rovněž nohy jsou svalnaté, bez rousů a zakončeny tvrdými kopyty. Barva koně je většinou bílá, grošovaná či plavá, hnědáci a vraníci se vyskytují vzácněji. Hřebci dorůstají obvykle výšky okolo 132 - 145 cm.

 

Charakteristika

Díky drsným podmínkám, ve kterých byli pony vyšlechtěni, jsou i dnes lehce přizpůsobiví, velmi odolní a otužilí - není tedy problém je chovat venku, ostatně v těžkém terénu se pohybují mimořádně obratně a nejsou nároční na potravu. Jsou čilí, vytrvalí a temperamentní, přesto však snadno jezditelní a učenliví. Ale nejen pro tyto vlastnosti se často využívají jako koně pro děti. Connemary jsou povahově velmi vyrovnaní a bez problémů vycházejí s lidmi.

 

Využití

Dříve se connemarští koně používali hlavně v zemědělství, ale protože díky své ideální stavbě těla i temperamentu dosahují dobrých sportovních výsledků, můžeme se s nimi setkat v parkuru - zde obzvláště vynikají, například roku 1939 sportovní veřejnost žasla nad skokem connemary přes více než 2 m vysoký živý plot.

 

Dále se uplatňují v military, drezúře i vozatajských soutěžích. V minulosti patřili mezi velmi oblíbené koně, zvláště mezi ženami. V dnešní době se používá jako kůň pro horskou turistiku.

 

VIDEA plemene Connemara

Pro videa s plemenem Connemara klikněte ZDE